GesztenyelisztNem kell lemondania a liszttel készült ételekről, ha a búzaliszt legtökéletesebb alternatíváját, az édeskés ízű gesztenyelisztet használja a konyhában. Erős aromája miatt elsősorban azoknak ajánlott, akik szeretik a gesztenye semmivel sem összetéveszthető, jellegzetes ízét. A Nature Cookta Gesztenyeliszt az Európai Unióból (Olaszországból) származik.
Először 15-20 napig 45-50°C-on szárítják, majd géppel hántolják. A törmelékek eltávolítása után az egészet átszitálják. Fém tárolókban szállítják, majd géppel és kézzel is átválogatják, ezután őrlik finomra.

A gesztenyeliszt a történelemben

Míg a gesztenyeliszt Magyarországon egy újabb termék a reformélelmiszerek palettáján, addig Olaszországban már több száz éve ismerik: a középkori Itáliában a búzaliszt konkurense volt. Gesztenyeünnepet októberben nem csak Toszkána Marradi nevű falujában tartanak, hanem a vasi Velem községben is. Franciaországban manapság is a péksütemények közkedvelt hozzávalója. A gesztenyeliszttel készített kenyérlepény (focaccia castagna) az egyik legősibb és legismertebb olasz receptek között szerepel. Magyarországon főként Göcsejben és az Őrségben volt nagy hagyománya a gesztenyelisztből készült ételeknek, hiszen ezen a területen nem termett meg a gabona.
A gesztenyéről további érdekességeket a Wikipédia oldalán olvashat:

Gesztenyeliszt a konyhában

A receptben megadott mennyiséget 100%-ban is helyettesítheti gesztenyeliszttel, de más lisztekkel is keverheti. Az állaga nagyon hasonló a búzalisztéhez, azonban kevesebb emészthető (nettó) szénhidrátot tartalmaz. (Mindössze 76 gramm szénhidrát van 100 gramm gesztenyelisztben.) Kenyerek és péksütemények sütéséhez ajánljuk, főként mogyorós, mandulás, gesztenyés, mézes és csokoládés finomságokhoz.
Felhasználásával nagyon jó kekszeket, palacsintákat, kelt tésztákat készíthetünk. Íze nagyon jól harmonizál a gnocchi tésztájában is. Az olaszokhoz hasonlóan alkalmazhatjuk különféle kásákhoz vagy a náluk népszerű castagnaccio süteményhez is, mely fenyőmaggal, rozmaringgal, mazsolával gazdagított desszert.
Gesztenyeliszttel készült finomságunk receptjét itt találja:
Eredeti csomagolásában tárolva száraz, hűvös helyen tartandó! Főleg a nyári hónapokban felbontása után tartsa hűtőszekrényben 0-4°C között, óvja az élősködőktől.
A gesztenye a diófélékhez tartozik, ezért az arra allergiásoknak nem ajánlott a fogyasztása!
A gesztenyeliszt fogyasztása nem helyettesíti az egészséges életmódot és a változatos, kiegyensúlyozott étrendet.
 Tartalmaz: 100% gesztenyeliszt
Átlagos tápérték 100 g-ban:
energia: 1436 kJ/343 kcal
zsír: 4 g
amelyből telített zsírok: 0 g
szénhidrát: 76 g
amelyből cukor: 0 g
fehérje: 6 g
só: 0 g

Gesztenyeliszt kiszereléseink:
gesztenyeliszt_250g_300pxgesztenyecimke_250

A gesztenyeliszt sokféle kulináris célra felhasználható, és számos finomságot készíthetünk vele a konyhában. Itt vannak néhány példa:

  1. Sütés: Gesztenyelisztet használhatunk kenyérsütéshez, péksüteményekhez, kekszekhez és süteményekhez. Az erős gesztenyére emlékeztető íze különlegessé teszi ezeket az ételeket.
  2. Palacsinták és kelt tészták: Gesztenyeliszt ideális palacsinták és kelt tészták készítéséhez. Ad egy finom, édeskés ízt ezekhez az ételekhez.
  3. Gnocchi: Gnocchi tésztában is felhasználható, és íze jól harmonizál a burgonya tésztával.
  4. Kásák: Különféle kásákhoz használható, ad egy gazdag, gesztenyeízű komponenst ezekhez az ételekhez.
  5. Sütemények: A gesztenyeliszt segítségével készíthetünk olyan süteményeket, mint a castagnaccio, amely fenyőmaggal, rozmaringgal és mazsolával gazdagított desszert.
  6. Egyéb felhasználások: Gesztenyelisztet gyakran használják még például gluténmentes diétákban, mivel természetes módon gluténmentes lisztféle.

Ezenkívül a gesztenyeliszt finom és különleges íze miatt érdemes kísérletezni vele a konyhában, hogy saját ízlésünknek megfelelő ételeket alkothassunk. Legyen szó tradicionális receptekről vagy saját kreatív ötletekről, a gesztenyeliszt izgalmas alternatíva lehet a hagyományos búzaliszt helyett.